2 Mart 2014 Pazar

Varis Neden Olur


Varis hastalığının neden olmasında birçok etken rol oynamaktadır.  Ailesinde varis olan kişilerde varis olma ihtimali % 50 nin üzerinde rakamlara ifade edilmektedir.  Varise neden olan etkenler arasında yaşam tarzı da yer almaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzı süren, yürümeyi sevmeyen, sürekli dinlenen veya televizyon karşısında saatlerce oturan ve bu yaşam tarzını süreklilik haline getiren kişilerde varis olma ihtimali bulunmaktadır.  Derin toplar damar tıkanıklığı olan kişilerde de varis olabilmektedir.  Dar alanda, hareketsiz bir şekilde ayakta durma da varise neden olmaktadır ve bu tür meslekleri yapan kişiler varis olmakta ve meslek hastalığı denilmektedir. Öğretmenlerde sık rastlanabilmektedir.

Doğumsal nedenlerle varis olabilmektedir ve sebebi belli değildir. Toplar damarı basınçtan koruyan kapakcıkların olmaması, damar duvarının elastikiyeti kaybetmesi, doğumsal varislere neden olabilmektedir. Doğuştan gelen varise primer varis denilmektedir ve diz ve dizin alt kısımlarında görülmektedir.

Varis nedenlerinden bir tanesi de vücutta meydana gelen travmalardır. Travma sonucu damar duvarının bozulması, kapakçıkları bozan travma varise neden olabilmektedir. Kronik kabızlık çeken kişiler de de varis oluşumu görülebilmektedir. Ikınma ile birlikte toplardamarlara yüklenen basınç nedeniyle damar duvarı zayıflayabilmekte ve kronik kabızlık bacaklarda varis oluşumuna neden olabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder