24 Mart 2014 Pazartesi

Varisten Korunma


Bilindiği varis hastalığına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Genetik faktörler, yaşam tarzı, doğumsal nedenler, vücutta meydana gelen travmalar, ilaç kullanımı, ileri yaş, şişmanlık gibi nedenler varise neden olabilmektedir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı sürekli hale geldiğinde varis olma ihtimali artmaktadır. Televizyon karşısında saatlerce oturmak, yürüyüş yapmayı sevmemek varis olasılığını artırmaktadır. Dar alanda sürekli ayakta kalmak da varise neden olmaktadır ve meslek hastalığı da denilmektedir. Bilindiği gibi öğretmenlerde varis hastalığına sıkça rastlanabilmektedir.

Varisten korunmak için yüremek, bol bol hareket etmek, bisiklete binmek, yüzmek gerekmektedir. Yaz mevsiminde sürekli ve uzun süreli güneş banyosundan da kaçınmak gerekmektedir.

Varisten korunmak için bir saatten uzun süreli oturmamak veya ayakta kalmamak gerekmektedir. Zaman zaman bacakları yüksekte tutmak da varisten korunmayı sağlamaktadır.  Varis varsa varis çorabını düzenli olarak giymek gerekmektedir. Beslenme şekli de varisten korumaktadır. Vücut susuz kalmamalıdır ve günde en az 2 litre su içmek gerekmektedir. Giyim tarzı da önemlidir. Dar giysiler yerine bol ve rahat giysileri tercih etmek gerekmektedir. Dümdüz ayakkabı giyilmemelidir. Ayakkabı topuk yüksekliği en az 5 cm. ve üzeri olan topuklar tercih edilmelidir. Bilindiği gibi soğuk su kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu nedenle soğuk suyla bacaklara duş yapmak gerekir.

Varis hastalığı olan, varisle ilgi şikayetleri olan kişilerin mutlaka öncelikle bir damar cerrahı doktoruna başvurmaları gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder