12 Nisan 2014 Cumartesi

Hamilelikte Varis


Hamilelik sırasında yaşanan sağlık problemleri arasında bacaklarda oluşan varis hastalığı da bulunmaktadır. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında oluşan varisler hamile anneye sıkıntı verebilmektedir. Hamilelik öncesinde varis hastalığı olan hanımların hamile kalmadan önce varis tedavisi olması önerilmektedir. Tedaviden sonra hamile kalındığında sıkıntısız, rahat bir hamilelik yaşanmaktadır.

Hamilelik öncesinde tedavi edilmeyen varis hastalığı hamilelik döneminde bebeğin baskısı, hareketsizlik veya yavaşlayan hareketler, alınan kilolar, hormonal değişiklikler varis hastalığının hızlı artış göstermesine neden olabilmektedir.Hamilelikte oluşabilen varisler kılcal damar çatlamalarına neden olmakta ve yaklaşık doğumdan 2 sonra geçmektedir. Ancak Yüzde 10, yüzde 20 civarında kalıcı da olabilmektedir. Hamilelik sırasında meydana gelen varisler doğumdan sonra iyileşme göstermediği takdirde varis tedavi edilmelidir.

Hamilelik öncesinde var olan ve hamilelik sırasında oluşan varisler hamilelik döneminde tedavi edilmemeli ve doğum sonrasına ertelenmelidir. Hamilelik esnasında tedavi önerilmemesinin nedeni bebeğe zarar verilmemesi içindir. Hamilelik döneminde varisin ilerlememesi için varis çorabı kullanılmalıdır. Varis çorabının önerilmesinin nedeni tedavi amaçlı olmayıp varis hastalığının ilerlememesi içindir. Kısmen de olsa ilerleme önlenmektedir. Varis çorabı şikayetleri azaltmaktadır.

Doğumdan 3-4 ay sonra varis tedavisi için uzman doktora gidilerek doktorun önereceği şekilde tedavi yapılmalıdır.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder