14 Kasım 2014 Cuma

Side’de TatilSide tatil beldesi Antalya’nın gözde tatil beldeleri arasında yer almakta ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eski bir antik kent olan Side M.Ö. 7. Yüzyılda kurulmuştur. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüzde ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izini taşımaktadır. Bir yarımada olan side de günümüzde turistlerin dinlenmesi, eğlenmesi ve ihtiyaçların karşılanması için turistik tesisler bulunmaktadır. Side otel, motel, Side kiralık villa, Side tatil evleri konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Side de tatil yapan misafirler pırıl pırıl Side denizi ve plajlarında güneşlenmekte, denize girmekte, su sporları yapmakta, koy gezileri yapmaktadır.

Akdeniz’in gözde tatil beldeleri arasında yer alan Side eşsiz bir tatil fırsatı sunmaktadır. Antalya Manavgat’a 7 kilometre uzaklıktadır. Side de tatil yapan misafirler otel, motel, günlük kiralık yazlık da konaklamakta ve dolu dolu bir tatil yaşamaktadır.

Side M.Ö. 7. Yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir ve Anadolu’nun eski yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Hititlere kadar uzanan tarihi bulunan Side de yapılan tarihi kazılara göre yangın ve deprem izlerine rastlanmıştır. Side M.Ö. V. yüzyılda Pamfilya Metropolisi olmuştur ve en parlak dönemlerini yaşamıştır. 13. Yüzyılda Selçukluların, 14. Yüzyılda Hamitoğulları ve Tekelioğullarının egemenliği altına girmiştir. Osmanlı döneminde Yarımadaya köy kurulmuş ve Girit adasından gelen göçmenler yerleştirilmiştir (1895). Bugünkü Side köyün gelişmesi ve tüm yarımada’da yerleşimin gerçekleşmesiyle meydana gelmiştir ve zaman içinde turizme açılmıştır.

Side doğal güzellikleri, pırıl pırıl denizi ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.  Side de tatil yapan misafirler günlük kiralık yazlıkda özgür bir tatil yaşamaktadır. Kiralık yazlıklar Side tatil beldesinin en güzel konumlarında yer almaktadır. Misafirler istediği gün sayısı kadar kiralayabilmektedir. Dayalı döşeli olarak kiralanan günlük kiralıklar yazlıklar apartman dairesi, müstakil ev, yazlık villa seçenekleriyle sunulmaktadır.  Günlük, haftalık, birkaç günlük, aylık veya birkaç aylık olarak kiralanabilmektedir. Deniz manzaralı, doğa manzaralı, tatil beldesinin merkezinde veya merkezden uzak gibi zevke göre seçim yapılmaktadır.

Side de günlük kiralık yazlık villada tatil yapan misafirler doğa yürüyüşü, tekne turu, kültürel geziler yapmaktadır. Dağ bisikleti, yamaç paraşütü Side misafirleri tarafından yapılan aktiviteler arasında yer almaktadır. Gezilip görülecek yerler arasında Side Antik Tiyatro, Side Müzesi bulunmaktadır. Side ye birkaç kilometre uzaklıkta olan görülmeye gezilmeye değer yerler arasında Sorgun Ormanı, Manavgat Şelalesi, Titreyen Göl bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder